Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ciągnące bóle w pachwinie

Bóle w pachwinie mogą sygnalizować chorobę, często poważną, która wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Istotną informacją jest to, gdzie ból w pachwinie promieniuje lub też czy pojawił się na skutek promieniowania z innego rejonu. Ból z pachwiny najczęściej promieniuje do kolan i uda. Jeżeli pojawia się na skutek promieniowania z innego rejonu, to są to najczęściej okolice lędźwiowe oraz jądro.

Ciągnące bóle w pachwinie promieniujące do kolana i uda

Jeżeli bólom w pachwinie towarzyszą bóle w stawie kolanowym oraz ból w obrębie pośladka i uda, są to podstawy, aby podejrzewać jałową martwicę głowy kości udowej. Ból w kolanie u połowy pacjentów z tym schorzeniem dotyczy obu kolan. Chorzy dodatkowo skarżą się na ograniczenie ruchów w stawie biodrowym lub niemożność obciążenia nogi. Objawy pogarszają się stopniowo lub szybko.

U dzieci jałowa martwica kości udowej, zwana chorobą Perthesa, zaczyna się bez wyraźnej przyczyny lub po nieprawidłowym leczeniu dysplazji stawu biodrowego.

Ciągnące bóle w pachwinie u dorosłych mogą być przyczyną ciągłego nadużywania alkoholu, gdyż jest to czynnik sprzyjający martwicy głowy kości udowej. Wśród innych przyczyn choroby wśród dorosłych wymienia się: urazy, przyjmowania glikokortykosteroidów, dolegliwości tkanki łącznej, szpiczak mnogi, dna moczanowa (więcej informacji w dalszej części artykułu w paragrafie na temat bólu promieniującego do prawej lub lewej pachwiny),  przewlekłe zapalenia trzustki oraz rzadko niedokrwistość sierpowata.

Ból w pachwinie oraz w okolicy kolana pojawia się także u chorych na chorobę zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Dolegliwości nasilają się po okresie bezruchu. Chorzy mają trudności z założeniem nogi na nogę. Objawy choroby pojawiają się najczęściej między 40. a 60. rokiem życia.

Ciągnące bóle w pachwinie promieniujące do jąder lub warg sromowych

Bóle w pachwinie u mężczyzn mogą promieniować do jąder, a w przypadku kobiet do warg sromowych. Ból promieniuje również do wewnętrznej powierzchni uda. Gdy mamy do czynienia z tego typu dolegliwościami, może to świadczyć o przepuklinie pachwinowej. Dodatkowo o przepuklinie może świadczyć fakt, że bóle nasilają się głownie podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów i przy wypróżnieniach. Przepuklina pachwinowa objawia się również obrzękiem w okolicy pachwiny, który jest namacalny i widoczny w pozycji stojącej. Podnoszenie ciężkich przedmiotów, kaszel, kichanie lub parcie na stolec, powiększają obrzęk.

Najbardziej groźnym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest jej uwięźnięcie. Taki stan zagraża życiu i wymaga niezwłocznej interwencji medycznej. Nigdy więc nie należy bagatelizować bólu w pachwinie (w przypadku przepukliny jest to najczęściej prawa pachwina), szczególnie gdy towarzyszy mu wyczuwalny guzek. Uwięźniecie przepukliny pachwinowej objawia się twardnieniem i bolesnością guzka w pachwinie oraz zaczerwienieniem i ciepłą skórą w okolicy guzka. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty oraz niemożność oddania stolca.

Ciągnące bóle w pachwinie z promieniowaniem do powierzchni wewnętrznej uda lub do stawu biodrowego

Tego typu bóle w pachwinach mogą niekiedy promieniować do ściany jamy brzusznej lub pośladka albo odbytu. Taki ból może świadczyć o nadwyrężonej pachwinie. Dolegliwości tego typu mogą występować u osób uprawiających sport. Ból na skutek nadwyrężenia może mieć charakter przewlekły. Może to być stan, który poprzedza powstanie przepukliny pachwinowej (czytaj wyżej).

Przyczyną ciągnącego bólu w pachwinie promieniującego do uda lub biodra może być zespół przeciążenia przyczepów po wewnętrznej stronie uda. Podobny mechanizm powodujący ból można obserwować u osób ze schorzeniem nazywanym łokciem tenisisty lub raminiem golfisty, aczkolwiek dolegliwości w przypadku tych schorzeń lokalizują się w innych miejscach ciała.

W przypadku wrażliwej pachwiny u osób czynnie uprawiających sport bóle mogą lokalizować się głównie wzdłuż więzadła pachwinowego w kierunku podbrzusza. Ból występuje głównie przy pewnych czynnościach np. trening. Dolegliwości występują przede wszystkim w czasie wysiłku i nasilają się, gdy wysiłek trwa długo. Ból ustępuje w czasie spoczynku (jednak może utrzymywać się kilka godzin po wysiłku fizycznym) oraz podczas snu. U osób czynnie uprawiających sport ból w pachwinie stopniowo może się nasilać z powodu nieodpowiedniego treningu (nadmiernego) lub nieodpowiednich warunków, np. zbyt twarde połogi, niewłaściwe obuwie.

Ból promieniujący do prawej lub lewej pachwiny

Jeżeli ból promieniuje do prawej lub lewej pachwiny, wtedy jego źródłem może być kamica moczanowa. Choroba ta polega na obecności złogów w drogach moczowych, z których tworzą się tzw. kamienie. Gdy kamienie zlokalizowane są w nerkach mogą nie dawać żadnych objawów. Sytuacja zmienia się, gdy kamienie zaczną przemieszczać się do dalszych odcinków dróg moczowych. Wtedy może dojść do tzw. kolki nerkowej, która charakteryzuje się silnym bólem, m.in. w okolicy lędźwiowej promieniującym do okolic krocza oraz pachwin.

Przyczyny urologiczne bólu w pachwinie

Bóle w pachwinie powodować mogą żylaki powrózka nasiennego. Choroba ta najczęściej dotyka chłopców w wieku dojrzewania. Może jednak wystąpić u mężczyzn w każdym wieku. Żylaki powrózka nasiennego mogą nie dawać żadnych objawów i dlatego często wykrywane są przypadkowo. Jeżeli żylaki dają o sobie znać w postaci objawów bólowych, to jednym z tych objawów jest ból w pachwinie, gdyż powrózek nasienny przebiega przez kanał pachwinowy. Ból ten określany jest jako tępy. Ból dotyczy również moszny oraz jądra. Pacjenci, którzy skarżą się na ból w pachwinie, określają go jako promieniujący z jądra. Objawem żylaków powrózka nasiennego jest także uczucie ciężkości jądra oraz ciepłego jądra. Dolegliwości nasilają się podczas długotrwałego stania oraz podczas erekcji.

Polecamy artykuły na temat bólu jądra, krocza i pachwin:

Wyczuwalne stwardnienie w jądrze jako objaw nowotworu złośliwego jądra

Najważniejsze objawy to wyczuwalny w jądrze niebolesny guz, stwardnienie, obrzęk, nagromadzenia płynu w obrębie moszny lub uczucie ciężaru, rozpierania bądź dyskomfortu w obrębie jądra. Pacjenci opisują uczucie ciężaru lub ciągnięcia w dotkniętym chorobą jądrze lub pachwinie.

Źródło: http://www.ukladu-rozrodczego.objawy.net/Wyczuwalne+stwardnienie+w+jednym+j%C4%85drze

Ból jednego jądra w przebiegu zapalenie jądra lub najądrza

Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem jądra lub najądrza, wtedy jądro jest powiększone, ponieważ pojawia się silnie bolesny obrzęk. Zazwyczaj dolegliwości obejmują również najądrze. Ból jądra promieniuje do pachwiny i pleców.
Dodatkowymi objawami, które można zaobserwować, to silnie zaczerwieniona, przegrzana skóra moszny oraz wysoka gorączka. Może zdarzyć się pieczenie i bóle podczas oddawania moczu. Ból jednego jądra pojawia się nagle, często podczas lub w następstwie innego zakażenia, np. świnki.

Żródło: http://www.ukladu-rozrodczego.objawy.net/B%C3%B3l+jednego+j%C4%85dra+z+obrz%C4%99kiem

Ostra bolesność uciskowa w obszarze jąder i krocza

W obszarze jąder i krocza chorzy na ostre zapalenie gruczołu krokowego skarżą się na bóle krocza, pachwin, prącia, okolic odbytu. Bóle mogą promieniować do podbrzusza i pleców.

Żródło:http://www.ukladu-rozrodczego.objawy.net/Bolesno%C5%9B%C4%87+uciskowa+w+obszarze+j%C4%85der+i+krocza

Nawracająca bolesność uciskowa jąder i krocza

Niezapalna postać zespołu przewlekłego bólu miednicy może być wynikiem przedostania się moczu do kanalików stercza. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku pojawienia się przeszkód w oddawaniu moczu.
Chorzy oprócz nawracającej bolesności uciskowej w obszarze jąder i krocza skarżą się często na bóle ciągnące w pachwinach, które promieniują do jąder.

Żródło:http://www.ukladu-rozrodczego.objawy.net/Bolesno%C5%9B%C4%87+uciskowa+w+obszarze+j%C4%85der+i+krocza

Wśród urologicznych przyczyn bólu w pachwinie wymienia się również skręt jądra oraz wodnika jądra.

Kobiece dolegliwości będące przyczyną bólów w pachwinie

Wśród przyczyn bólów w pachwinie mogących wystąpić jedynie u kobiet wymienia się zapalenie jajników i jajowodów oraz torbiele. Jednak zapalenie jajników i jajowodów przede wszystkim objawia się bólem podbrzusza, który promieniuje do okolicy lędźwiowej w kierunku uda lub kolana. Podobnie jest w przypadku torbieli na jajniku. Przede wszystkim choroba ta objawia się bólem brzucha lub pleców oraz zaburzeniami miesiączkowania.

Ból jednego jądra z obrzękiem

Ból jądra przeważnie jest bardzo silnym bólem, któremu towarzyszy obrzęk. Najczęściej pojawia się nagle.  Zdarza się, że promieniuje on do pachwiny i pleców. Może mieć też charakter kolkowy. W zależności czym cechuje się ból jądra oraz od dodatkowych towarzyszących objawów, można ocenić, jaka jest przyczyna tej przykrej dol... czytaj więcej

Ból kolana

Co może oznaczać ból kolana? Jaka choroba manifestuje się bólem kolana? Jeżeli nie doszło do stłuczenia, uszkodzenia mechanicznego a kolano boli, oznaczać to może kilka chorób. Wszystko zależy od innych towarzyszących objawów. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy