Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być oznaką choroby.

Pozachorobowe przyczyny nykturii

Częste oddawanie moczu w nocy może mieć  swoje źródło w przyczynach, które nie są związane z chorobami. Mocz w nocy produkowany jest w mniejszej ilości, niż w ciągu dnia. Kiedy tak się nie dzieje, może być to spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu - szczególnie piwa. Również napoje zawierające kofeinę, np. kawa wypita przed snem, może nadmiernie pobudzić układ moczowy. Także zwykła woda, która została wypita w dużych ilościach przed snem, może spowodować konieczność, oddania moczu więcej niż raz w ciągu nocy.

Częste oddawanie moczu w nocy mogą spowodować niektóre leki, np. moczopędne, tzw. diuretyki, które stosuje się w chorobach nerek, w nadciśnieniu, chorobach serca i u osób starszych.

Warto zaznaczyć, że częste oddawanie moczu w nocy, może być wynikiem uciskania macicy na pęcherz. Dotyczy to kobiet w ciąży - szczególnie na bardziej zaawansowanych jej etapach.

Nykturia jako objaw chorób

U mężczyzn nykturia jest częstym objawem przerostu gruczołu krokowego. Jest to najczęstsza przyczyna częstego oddawania moczu w nocy wśród mężczyzn. U kobiet z kolei nykturia często jest objawem zapalenia pęcherza moczowego, może być też objawem endometriozy.

Częste oddawanie moczu w nocy może mieć swoje źródło w zapaleniach dróg moczowych i niewydolności serca oraz przewlekłej chorobie nerek. Występuje również u chorych, którzy borykają się z chorobą zwaną  nietrzymanie moczu, która charakteryzuje się nagłym parciem na mocz, które może wystąpić również w nocy. Nykturia dotyczy także chorych na cukrzycę, moczówkę prostą (niedobór hormonu odpowiedzialnego za zagęszczenie moczu w nerkach), zespół Cronna (nadciśnienie tętnicze w połączeniu z niskim poziomem potasu we krwi), nadmierne stężenie wapnia we krwi - hiperkalcemia. Do zwiększonej częstotliwości oddawania moczu w nocy przyczyniać się może zespół bezdechu w trakcie snu oraz niektóre choroby neurologiczne.

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.... czytaj więcej

Nawracające bolesne skurcze mięśni łydek w nocy

Niewiele jest osób, które nigdy w życiu nie doświadczyły skurczu łydki. Jeżeli zdarza się to incydentalne, nie świadczy to o chorobie. Inaczej jest, kiedy skurcze łydek pojawiają się często przez dłuższy okres czasu. Taki objaw powinien niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza i poddania się badaniom, które pozwolą na ustalenie ... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Częste nawracające zapalenie pęcherza

Ja miałam częste nawracające zapalenie pęcherza, domowe sposoby jakoś nie za bardzo mi pomagały, albo tylko na chwilę. Wszystko mi przeszło po urofuragi...

05-06-2018 17:39

~izolka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy