Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być oznaką choroby.

Pozachorobowe przyczyny nykturii

Częste oddawanie moczu w nocy może mieć  swoje źródło w przyczynach, które nie są związane z chorobami. Mocz w nocy produkowany jest w mniejszej ilości, niż w ciągu dnia. Kiedy tak się nie dzieje, może być to spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu - szczególnie piwa. Również napoje zawierające kofeinę, np. kawa wypita przed snem, może nadmiernie pobudzić układ moczowy. Także zwykła woda, która została wypita w dużych ilościach przed snem, może spowodować konieczność, oddania moczu więcej niż raz w ciągu nocy.

Częste oddawanie moczu w nocy mogą spowodować niektóre leki, np. moczopędne, tzw. diuretyki, które stosuje się w chorobach nerek, w nadciśnieniu, chorobach serca i u osób starszych.

Warto zaznaczyć, że częste oddawanie moczu w nocy, może być wynikiem uciskania macicy na pęcherz. Dotyczy to kobiet w ciąży - szczególnie na bardziej zaawansowanych jej etapach.

Nykturia jako objaw chorób

U mężczyzn nykturia jest częstym objawem przerostu gruczołu krokowego. Jest to najczęstsza przyczyna częstego oddawania moczu w nocy wśród mężczyzn. U kobiet z kolei nykturia często jest objawem zapalenia pęcherza moczowego, może być też objawem endometriozy.

Częste oddawanie moczu w nocy może mieć swoje źródło w zapaleniach dróg moczowych i niewydolności serca oraz przewlekłej chorobie nerek. Występuje również u chorych, którzy borykają się z chorobą zwaną  nietrzymanie moczu, która charakteryzuje się nagłym parciem na mocz, które może wystąpić również w nocy. Nykturia dotyczy także chorych na cukrzycę, moczówkę prostą (niedobór hormonu odpowiedzialnego za zagęszczenie moczu w nerkach), zespół Cronna (nadciśnienie tętnicze w połączeniu z niskim poziomem potasu we krwi), nadmierne stężenie wapnia we krwi - hiperkalcemia. Do zwiększonej częstotliwości oddawania moczu w nocy przyczyniać się może zespół bezdechu w trakcie snu oraz niektóre choroby neurologiczne.

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.... czytaj więcej

Nawracające bolesne skurcze mięśni łydek w nocy

Niewiele jest osób, które nigdy w życiu nie doświadczyły skurczu łydki. Jeżeli zdarza się to incydentalne, nie świadczy to o chorobie. Inaczej jest, kiedy skurcze łydek pojawiają się często przez dłuższy okres czasu. Taki objaw powinien niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza i poddania się badaniom, które pozwolą na ustalenie ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Częste nawracające zapalenie pęcherza

Ja miałam częste nawracające zapalenie pęcherza, domowe sposoby jakoś nie za bardzo mi pomagały, albo tylko na chwilę. Wszystko mi przeszło po urofuragi...

05-06-2018 17:39

~izolka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy