Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Inkontynencja

Inkontynencja jest to objaw chorobowy, który polega na niekontrolowanym nietrzymaniu moczu lub stolca. Dolegliwość określana tym terminem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Istnieje kilka rodzajów inkontynencji, jest wiele przyczyn tej dolegliwości, a co za tym idzie różne sposoby leczenia.

Rodzaje inkontynencji moczu

Inkontynencja parcia

Odczucie nagłej potrzeby oddania moczu,  częste parcie na mocz, ponadto parcie jest odczuwane, kiedy pęcherz napełniony jest w niewielkim stopniu i jeżeli chory nie skorzysta natychmiast z toalety dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu. Osoby borykające się z inkontynencją parcia praktycznie bez przerwy odczuwają uczucie parcia na mocz i bardzo często muszą korzystać z toalety, co pozwala im - choć nie zawsze - uniknąć oddania moczu wbrew swojej woli. Inkontynencja parcia jest najczęściej występującym rodzajem inkontynencji. Może jej towarzyszyć również jednocześnie inkontynencja stresowa, - wtedy mamy do czynienia z inkontynencją mieszaną, która jest oddzielnie wyodrębnionym rodzajem inkontynencji przedstawianym w klasyfikacjach.

Inkontynencja stresowa - wysiłkowe nietrzymanie moczu

Inkontynencja stresowa nie jest dolegliwością, która polega na oddawaniu moczu pod wpływem stresu. Nie ma ona nic wspólnego ze stresem. Nazwa wzięła się od angielskiego słowa stress, które oznacza naciskanie. Bardziej adekwatną nazwą tej dolegliwości, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Nazwa ta bardzie oddaje naturę problemu, ponieważ mocz oddawany jest podczas zwiększonego napięcia mięśni brzucha, np. gdy chory podnosi ciężkie rzeczy. Do niekontrolowanego oddania moczu może dojść również podczas kichania, śmiania się, kaszlu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem przede wszystkim kobiecym, ponieważ związane jest z osłabieniem mięśni miednicy. Szczególnie narażone na inkontynecje stresowe są kobiety w ciąży, po porodach, osoby otyłe oraz starsze. Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu może towarzyszyć jednocześnie inkontynencja parcia - wtedy mamy do czynienia z inkontynencją mieszaną.

Inkontynencja z przepełnienia

W przeciwieństwie do inkontynencji stresowej, która dotyczy przede wszystkim kobiet, inkontynencja z przepełnienia jest typowo męskim problemem. Najczęściej jest związana z przerostem gruczołu krokowego. W związku z tym przerostem cewka moczowa ulega zwężeniu. Taka sytuacja nie pozwala całkowicie pozbyć się moczu z pęcherza. To z kolei często prowadzi do infekcji. Chorzy na inkontynencje z przepełnienia odczuwają bardzo często potrzebę oddania moczu. Dochodzi do stałego wydzielania się niewielkiej ilości moczu - kilka kropli.

Choć inkontynencja z przepełnienia dotyka przede wszystkim mężczyzn, to w przypadku rozwoju guza, który uciska cewkę moczową, ten rodzaj inkontynencji może również dotyczyć kobiet.

Inkontynencja neuroenna

Ten rodzaj inkontynencji dotyczy osób, u których układ nerwowy nie funkcjonuje w sposób prawidłowy. Dla tego rodzaju inkontynencji używa się również nazwy odruchowe nietrzymanie moczu. Osoby z tą dolegliwością nie odczuwają parcia na pęcherz. Oddawanie moczu jest więc niekontrolowane. Dotyczy to najczęściej osób po urazach kręgosłupa, dotkniętych paraliżem.

Inkontynencja przetokowa

Ten rodzaj nietrzymania moczu spotykany jest najrzadziej. Przyczyną inkontynencji przetokowej, zwanej inaczej pozacewkowym nietrzymaniem moczu, są niewłaściwe połączenia przewodów moczowych. Tego typu nieprawidłowości w układzie moczowym są najczęściej spowodowane wadami wrodzonymi, które leczy się chirurgicznie.

Inkontynencja kału

Nietrzymanie stolca może mieć swoje źródło zarówno w problemach psychicznych, jak i chorobach organicznych. Stolec może być oddawany częściowo lub całkowicie. Inkontynencja dotyczy również niekontrolowanego wydzielania gazów. Powodem takiego stanu rzeczy jest osłabienie mięśni brzucha lub innych, przede wszystkim uszkodzenie mięśni zwieracza. Za nietrzymanie kału odpowiedzialne może być nieprawidłowe funkcjonowanie, odbytnicy, odbytu i układu nerwowego.

W zależności od przyczyny, podejmowane są różne metody leczenia. Od zmiany nawyków żywieniowych i wzmacniania mięśni brzucha, po metody operacyjne.

Odnotowuje się nietrzymanie stolca, które ma swoje źródło w problemach psychicznych i wymaga terapii psychologicznej. U dzieci powyżej 4. roku życia diagnozuje się nieretencyjne nietrzymanie stolca, czyli brudzenie bielizny kałem bez stwierdzenia celowego zatrzymywania kału pomimo odczuwanego parcia. U podłoża tej dolegliwości nie stoją żadne problemy związane z chorobami przewodu pokarmowego, wady anatomiczne, ani procesy zapalne lecz przyczyną są problemy emocjonalne lub opóźnienie rozwoju psychicznego.

Objawem jakich chorób jest nietrzymanie moczu lub kału?

Inkontynencja może mieć charakter przejściowy. Przyczyną takiej inkontynencji nie musi być choroba. Może ona wynikać ze stylu życia. Przejściowe nietrzymanie moczu lub stolca może być spowodowane paleniem papierosów lub spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu. Może to być również skutek uboczny zażywanie niektórych leków. Przejściowa inkontynencja kału może być spowodowana problemami z zaparciami.

Inkontynencja, która ma charakter trwały, utrzymująca się przez dłuższy czas, może mieć swoje źródło w poważnych chorobach. Niekontrolowane nietrzymanie moczu lub stolca jest najczęściej objawem chorób neurologicznych lub jest wynikiem urazu mającego wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. U mężczyzn do nietrzymania moczu dochodzi najczęściej, kiedy mamy do czynienia z przerostem prostaty lub nowotworem tego narządu. Za inkontynencję odpowiedzialne są wady wrodzone, jak również zaburzenia psychiczne.

Zapobieganie inkontynencji

Ćwiczenia mięśni Kegla

Niezwykle istotne w zapobieganiu inkontynencji jest dbanie, aby mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie moczu w pęcherzu były mocne.  Zaleca się ćwiczenie mięśni dna miednicy, nazywanych mięśniami Kegla, które właśnie za to odpowiadają. Warto zauważyć, że nie dotyczy to tylko kobiet. Mężczyźni również mogą ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Ważna jest tutaj regularność i wytrwałość. Efekty przyjdą dopiero za 2-3 miesiące. Należy ćwiczyć 3 razy dziennie przez 5 -10 minut. Najogólniej ćwiczenia można opisać jako kurczenie i rozkurczanie mięśni. Kurczymy na około 5 sekund i rozkurczamy. Obecnie opracowanych jest wiele metod ćwiczeń mięśni dna miednicy, których opisy są powszechnie dostępne.

Styl życia

Czynnikami ryzyka jest nadwaga, więc należy zwrócić uwagę na styl życia. Zachowanie prawidłowej masy ciała jest ważne i pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju inkontynencji. Warto skonsultować się z dietetykiem, szczególnie kiedy inkontynencja dotyczy osoby z różnymi chorobami, co nie jest rzadkością w przypadku osób starszych, którzy najczęściej borykają się z problemami nietrzymania moczu lub kału.

Zapobieganie chorobom

Najogólniej ujmując temat zapobiegania inkontynencji, biorąc pod uwagę, że najczęściej jest to objaw chorób, warto zapoznać się z czynnikami ryzyka, wywołującymi choroby manifestujące się inkontynencją. W niektórych przypadkach, jak np. rozrost prostaty, otyłość, cukrzyca, jesteśmy wstanie nie dopuścić do rozwinięcia się tych chorób, które mogą skutkować problemami z niekontrolowanym nietrzymaniem moczu lub kału.

Leczenie inkontynencji

W przypadku, gdy mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, wtedy jedyną skuteczną metodą jest interwencja chirurgiczna. W innych przypadkach leczenie zależne jest od tego jakiej choroby objawem jest inkontynencja. Krótko mówiąc postępowanie terapeutyczne zależy od przyczyny. Oprócz farmakoterapii wykorzystuje się również fizykoterapię. Wraz z leczeniem farmakologicznym stosuje się również ćwiczenia mięśni Kegla. Pacjent mający problem z niekontrolowanym wydalaniem moczu lub kału pozostaje najczęściej pod opieką ginekologa lub urologa. Chorobami związanymi z odbytem zajmuje się proktolog.

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Objawy nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest uważane za objaw kliniczny, który towarzyszy różnym schorzeniom. Nietrzymanie moczu jest dość powszechnie występującym schorzeniem. Dotyka około 10% społeczeństwa. Błędnym myśleniem jest przeświadczenie, że nietrzymanie moczu jest nieodłącznym elementem starzenia się.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy