Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Inkontynencja pomikcyjna: kropelkowanie pomikcyjne

Mikcja oznacza oddanie moczu polegające na usunięciu go za pośrednictwem cewki moczowej z pęcherza moczowego. Inkontynencja natomiast jest niekontrolowanym oddawaniem moczu. Pomikcyjna inkontynencja, zwana również kropelkowaniem pomikcyjnym,  jest typowo męskim problemem.

Dlaczego inkontynencja pomikcyjna to męski problem?

Przede wszystkim jest to związane z różnicami miedzy cewkami moczowymi kobiecymi a męskimi. U kobiet cewka moczowa jest krótsza. Męska cewka moczowa ma od 15 do 20 cm, natomiast żeńska od 3 do 5 cm. U mężczyzn po oddaniu moczu w cewce może pozostać pewna ilość płynu. Mocz, który nie został do końca wydalony z cewki moczowej, w niekontrolowany sposób może wydostawać się z cewki na zewnątrz. Jest to niekomfortowa sytuacja, ponieważ takie wydostanie się moczu z cewki - choć często jest to tylko kilka kropel - moczy i zabrudza bieliznę. Jest to problem higieniczny i estetyczny, który często w sytuacjach publicznych wprawia w zakłopotanie.

Zapobieganie niekontrolowanemu wyciekowi moczu po mikcji

Kiedy problem jest bardzo dokuczliwy i nie pojawia się incydentalnie, z czasem nasila się, lepiej jest skontaktować się z lekarzem. Każdy rodzaj inkontynencji moczu można leczyć. Problemy z różnego rodzaju niekontrolowanym oddawaniem moczu,  choć przede wszystkim dotyczą one kobiet, ma około 12% mężczyzn na świecie.

Czytaj również na temat wszystkich rodzajów inkontynencji: inkontynencja moczu oraz kału

Można samemu sobie pomóc stosując się do pewnych czynności, które należy wykonywać po oddaniu moczu. Przede wszystkim po wydaleniu moczu z pęcherza, należy poczekać kilka lub kilkadziesiąt sekund, aż cały moczy (do ostatniej kropelki) zostanie wydalony z cewki moczowej. Dodatkowo należy pomóc cewce moczowej, aby mogła pozbyć się płynu. Można to robić opuszkami palców, masując cewkę od nasady członka do przodu w kierunku ujścia cewki moczowej. Masaż ten polega na popychaniu moczu do przodu.

W wypychaniu z cewki moczowej moczu uczestniczą mięśnie. Bardzo istotne w procesie oddawania moczu są mięśnie Kegla. Dlatego pomocne będą ich ćwiczenia. Mięśniami Kegla nazywa się mięśnie dna miednicy. U mężczyzn są one również odpowiedzialne za kontrolowanie wytrysku. Przy próbie zatrzymania moczu podczas korzystania z toalety poczuć można napinający się mięsień. Jest to właśnie mięsień Kegla. Są położone dookoła kości łonowej i prostaty. Jest to rejon między odbytem a moszną. Ćwiczenia generalnie polegają na napinaniu i rozkurczaniu mięśni Kegla. Dokładne instrukcje i techniki ćwiczeń są ogólnie dostępne. Nie są to trudne i skomplikowane ćwiczenia.

Wycieki kropli moczu u mężczyzn z innych przyczyn

Inkontynencja pomikcyjna nie jest najczęściej spotykanym problemem związanym z niekontrolowanym oddawaniem moczu u mężczyzn. Problemy z oddawaniem moczu najczęściej związane są z prostatą.

Warto zapoznać się z tekstami dotyczącymi chorób prostaty. Na ten temat można przeczytać klikając w linki poniżej:

Kiedy dochodzi do rozrostu prostaty, cewka moczowa ulega zwężeniu. Zwężenie cewki moczowej nie pozwala na całkowite pozbycie się moczu z pęcherza moczowego. W tej sytuacji podobnie jak w przypadku kropelkowania pomikcyjnego, może dochodzić do niekontrolowanych wycieków kropli moczu.

Piekące bóle podczas oddawania moczu u mężczyzn

Piekącym bólom podczas oddawania moczu zazwyczaj towarzyszy częstomocz ze skąpomoczem. Dodatkowymi objawami, które mogą się pojawić się mężczyzną są silny świąd żołędzi i napletka, krwiomocz oraz bóle podbrzusza. Przyczyną piekących bólów podczas oddawania moczu u mężczyzn zazwyczaj jest zapalenie pęcherza moczowego, cewki... czytaj więcej

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Dodaj komentarz

inkontynencja pomikcyjna - do jakiego lekarza się zgłosić? (1)

Do jakiego lekarza trzeba się zgłosić z inkontynencją pomikcyjną i na co zwrócić uwagę w diagnozie?...

11-12-2016 23:04

~greg

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy