Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy bezmoczu mechanicznego

Bezmocz mechaniczny jest spowodowany zablokowaniem przepływu moczu z miedniczek w kierunku pęcherza. Przyczyn bezmoczu mechanicznego jest wiele.

Zobacz również opis choroby: Bezmocz mechaniczny

Za jego występowanie odpowiadają m.in. obustronna kamienica nerkowa bądź kamienica jednej nerki, zatkanie światła moczowodów w skutek obecności tkanek martwiczych podczas gruźlicy, a także naciek nowotworowy, który prowadzi do zablokowania ujść moczowodowych.

Bezmocz mechaniczny różni się od pozostałych rodzajów bezmoczu. Jego główną cechą charakterystyczną jest stałe wytwarzanie moczu przez nerki. Prowadzi to do nadmiernego poszerzenia miedniczek oraz kielichów. Zostaje wytworzone nadciśnienie, w skutek którego kielichy zostają rozerwane, co z kolei powoduje powstanie zacieku moczowego. Zaciek moczowy łatwo ulega zakażeniu ułatwiając tym samym rozwój zatrucia.

Jak każda choroba bądź schorzenie również i bezmocz mechaniczny charakteryzuje się pewnymi objawami. Są one bardzo pomocne w procesie rozpoznanie oraz postawienia jednoznacznej diagnozy, dlatego warto się z nimi zapoznać!

Główne objawy bezmoczu mechanicznego

Osoby cierpiące na bezmocz mechaniczny są narażone na ból w okolicy lędźwiowej. Innym objawem jest całkowity brak moczu w pęcherzu. Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla pacjenta. Należy wówczas jak najszybciej przeprowadzić proces cewkowania obu moczowodów.

Pozostałe objawy

Poza głównymi objawami informującymi nas o bezmoczu mechanicznym istnieje szereg innych, które z nimi wpsółwystępują. Bardzo często chorzy cierpią na brak apetytu, a także ogólne osłabienie organizmu. Czują się ciągle zmęczeni oraz senni.

Osoby borykające się z takim problemem są narażone na ból brzucha, a także częste wymioty. Niekiedy może dojść do krwawienia z dróg moczowych.

Diagnostyka

Aby uzyskać stuprocentową pewność nie wystarczy sama znajomość objawów. Bardzo ważna jest diagnostyka, które pomoże również określić przyczynę występowania bezmoczu. Najczęściej wykonuje się badania rentgenowskie, badania USG jamy brzusznej, badania moczu pobranego z pęcherza, a także badania krwi.

Pamiętajmy, że bezmocz jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Nie należy lekceważyć objaw, ponieważ niewydalanie moczu może spowodować poważne zatrucie organizmu produktami przemiany materii.

Autor:

Paulina Krawiec

Zobacz również opis choroby: Bezmocz mechaniczny

Gruźlica lekooporna: winne są programy leczenia w Indiach

To właśnie nieadekwatne programy leczenia gruźlicy w Indiach, a także brak regulacji sprzedaży leków, które zwalczają tę chorobę, są odpowiedzialne za coraz większą liczbę przypadków gruźlicy lekoopornej. Lekoopornej, to znaczy takiej, którą ciężko wyleczyć, ponieważ bakterie odpowiedzialne za gruźlic?... czytaj więcej

Objawy kamicy cystynowej

Kamica cystynowa jest chorobą występującą niezwykle rzadko.  Dieta polegająca na zmianie kwasowości moczu nie ma większego znaczenia. Przede wszystkim obowiązują zalecenia podane przez lekarza. Kamica cystynowa stanowi powikłanie cystynurii wrodzonej, genetycznie uwarunkowanej choroby charakteryzującej się zaburzeniami transportu w jel... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy