Bezmocz mechaniczny różni się od pozostałych rodzajów bezmoczu. Jego główną cechą charakterystyczną jest stałe wytwarzanie moczu przez nerki. Prowadzi to do nadmiernego poszerzenia miedniczek oraz kielichów. Zostaje wytworzone nadciśnienie, w skutek którego kielichy zostają rozerwane, co z kolei powoduje powstanie zacieku moczowego. Zaciek moczowy łatwo ulega zakażeniu ułatwiając tym samym rozwój zatrucia.
Główne objawy bezmoczu mechanicznego
Osoby cierpiące na bezmocz mechaniczny są narażone na ból w okolicy lędźwiowej. Innym objawem jest całkowity brak moczu w pęcherzu. Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla pacjenta. Należy wówczas jak najszybciej przeprowadzić proces cewkowania obu moczowodów.
Pozostałe objawy
Poza głównymi objawami informującymi nas o bezmoczu mechanicznym istnieje szereg innych, które z nimi wpsółwystępują. Bardzo często chorzy cierpią na brak apetytu, a także ogólne osłabienie organizmu. Czują się ciągle zmęczeni oraz senni.
Osoby borykające się z takim problemem są narażone na ból brzucha, a także częste wymioty. Niekiedy może dojść do krwawienia z dróg moczowych.
Diagnostyka
Aby uzyskać stuprocentową pewność nie wystarczy sama znajomość objawów. Bardzo ważna jest diagnostyka, które pomoże również określić przyczynę występowania bezmoczu. Najczęściej wykonuje się badania rentgenowskie, badania USG jamy brzusznej, badania moczu pobranego z pęcherza, a także badania krwi.
Pamiętajmy, że bezmocz jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Nie należy lekceważyć objaw, ponieważ niewydalanie moczu może spowodować poważne zatrucie organizmu produktami przemiany materii.
Autor:
Paulina Krawiec
Zobacz również opis choroby: Bezmocz mechaniczny
Gruźlica lekooporna: winne są programy leczenia w Indiach
To właśnie nieadekwatne programy leczenia gruźlicy w Indiach, a także brak regulacji sprzedaży leków, które zwalczają tę chorobę, są odpowiedzialne za coraz większą liczbę przypadków gruźlicy lekoopornej. Lekoopornej, to znaczy takiej, którą ciężko wyleczyć, ponieważ bakterie odpowiedzialne za gruźlic?... czytaj więcej
Objawy kamicy cystynowej
Kamica cystynowa jest chorobą występującą niezwykle rzadko. Dieta polegająca na zmianie kwasowości moczu nie ma większego znaczenia. Przede wszystkim obowiązują zalecenia podane przez lekarza. Kamica cystynowa stanowi powikłanie cystynurii wrodzonej, genetycznie uwarunkowanej choroby charakteryzującej się zaburzeniami transportu w jel... czytaj więcej
Brak komentarzy