Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy dyskinezy dróg żółciowych

Dyskinezę dróg żółciowych definiuje się jako zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych. Choroba ta jest najczęściej spotykana u kobiet.

Zobacz również opis choroby: Dyskineza dróg żółciowych

Można wyróżnić dwa rodzaje schorzenia: dyskinezę hiperkinetyczną oraz dyskinezę hipokinetyczną. Dyskineza hiperkinetyczna jest częściej spotykana u ludzi młodych, zaś hipokinetyczna dotyka osoby z labilnym układem nerwowym, zwykle po 40 roku życia.

Rozpoznanie dyskinezy dróg żółciowych sprawia niekiedy lekarzowi spore trudności. Objawy nie są bowiem charakterystyczne tylko dla tego jednego schorzenia i specjaliści często wydają mylne diagnozy.

Typowymi oznakami dyskinezy hipokinetycznej pęcherzyka żółciowego są częste bóle. Dotyczą one zazwyczaj okolic prawego łuku żebrowego – ból ten najczęściej promieniuje również do prawego ramienia i nie ustępuje przez kilka godzin, a czasem może się zdarzyć, że będzie trwał kilka dni.

Przeciwnie dzieje się w przypadku dyskinezy hiperkinetycznej. Bóle również są typowe dla tego rodzaju choroby, ale zdarzają się one nagle i najczęściej znikają po kilku chwilach.

Ponadto są ostrzejsze niż te występujące przy kinezie hipokinetycznej i mogą jeszcze bardziej nasilać się po spożyciu tłustych posiłków. Niekiedy bólom towarzyszą objawy ze strony układu wegetatywnego, np. odrętwienie w rękach i nogach lub uczucie strachu.

Co więcej osobie cierpiącej na tą odmianę schorzenia towarzyszy ciągłe zmęczenie, zły nastrój i zaburzenia snu.
W przypadku chorujących mężczyzn może wystąpić obniżenie popędu płciowego, natomiast u kobiet zdarzają się zaburzenia miesiączkowania.

W przypadku nieleczenia choroby z czasem obserwuje się kolejne, groźniejsze objawy. W pęcherzyku żółciowym może powstać pojawić się proces zapalny lub mogą powstać kamienie żółciowe.

Aby dokonać właściwej diagnozy choroby niezbędne są specjalistyczne badania, takie jak USG jamy brzusznej oraz rutynowe badanie krwi. Ponadto w szpitalach dokonuje się sondowania, badania endoskopowego i badania manometrycznego.

Zobacz również opis choroby: Dyskineza dróg żółciowych

Objawy pierwotnego stwardniejącego zapalenia dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest przewlekłą chorobą wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych, na skutek postępującego włóknienia, niszczenia i zwężenia wewnątrzwątrobowych i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.... czytaj więcej

Objawy raka dróg żółciowych

Rak dróg żółciowych jest nowotworem złośliwym rozwijającym się głównie w nabłonku wyścielającym światło dróg żółciowych. Chorują głównie mężczyźni po 65 roku życia. Zapadalność na chorobę wynosi od 1 - 2 przypadków na 100 000. Nowotwór ten występuje najczęściej pod postacią gruczolakoraka.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy