Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nefropatii zaporowej

Objawy, które występują z powodu nefropatii zaporowej, są również częstymi manifestacjami wielu innych chorób. Z tego powodu, rozpoznanie choroby bazując jedynie na zgłaszanych przez pacjenta dolegliwościach, jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo rozpoznanie utrudnia duże zróżnicowanie objawów w zależności od lokalizacji przeszkody oraz szybkości i stopnia narastania wodonercza (poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego), które jest typowym objawem nefropatii zaporowej.

Zobacz również opis choroby: Nefropatia zaporowa

Ból spowodowany wodonerczem lub zakażeniem

Ból nie jest objawem, który zawsze towarzyszy nefropatii zaporowej. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z wolno narastającym wodonerczem, choroba ta może rozwijać się bezbólowo.  Pacjentów, u których dochodzi do niedrożności układu moczowego i rozwija się wodonercze, dotyczyć będą również objawy wodonercza. Z powodu szybko rozwijającej się niedrożności mogą również pojawić się objawy kolki nerkowej.

Kiedy ból nasila się po wypiciu dużej ilości płynów lub po przyjęciu leków moczopędnych, może to świadczyć o zwężeniu podmiedniczkowego odcinka moczowodu.

Zaburzenia oddawania moczu jako objaw nefropatii zaporowej

Wśród zaburzeń oddawania moczu, które mogą być objawem nefropatii zaporowej, wymienia się skąpomocz, wielomocz oraz bolesne oddawanie moczu, któremu może towarzyszyć pieczenie w cewce moczowej. Nie oznacza to, że niedrożność z automatu oznacza problemy z oddawaniem moczu. Nefropatia zaporowa może przebiegać bez problemów związanych z oddawaniem moczu. Zdarza się jednak, że w wyniku niedrożności pojawić się może całkowite zatrzymanie wydalania moczu (bezmocz). Przy niedrożności częściowej możliwe jest naprzemienne pojawianie się skąpomoczu oraz wielomoczu.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że dolegliwości związane z oddawaniem moczu, mogą być sygnałem świadczącym o chorobie prostaty. Polecamy artykuł na ten temat: Objawy chorób prostaty.

W przypadku, kiedy pojawiają się takie objawy jak: parcie na mocz, częste oddawanie moczu, oddawanie moczu kropelkowe lub małym strumieniem, oznacza to, że przeszkoda w odpływie moczu znajduje się na poziomie pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Kiedy przeszkoda zostanie usunięta pojawia się wielomocz.

Guz w podżebrzu lub guz w okolicy nadłonowej

Kiedy w skutek nefropatii zaporowej dochodzi do wodonercza, można stwierdzić guz zlokalizowany w podżebrzu. Guz ten może być zarówno jednostronny, jak i obustronny. U osób z wodonerczem mamy do czynienia z objawem Goldflama. To czy taki objaw występuje, sprawdza się podczas badania fizykalnego. Lekarz swoją pięścią uderza w swoją druga otwartą dłoń położoną w okolicy kąta kręgosłupowo-żebrowego. Objaw Goldflama polega na tym, że po takim uderzeniu pojawia się ostry ból. Dzieje się tak, ponieważ okolica wodonercza bywa wrażliwa na wstrząśnienia. Objawem wodonercza może być również nadciśnienie tętnicze. Powodem tego są zaburzenia krążenia krwi w nerce.

Guz w okolicy nadłonowej pojawić się może w przypadku rozdęcia pęcherza moczowego. Guz ten jest bolesny podczas badania palpacyjnego.

Zobacz również opis choroby: Nefropatia zaporowa

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Piekące bóle podczas oddawania moczu u mężczyzn

Piekącym bólom podczas oddawania moczu zazwyczaj towarzyszy częstomocz ze skąpomoczem. Dodatkowymi objawami, które mogą się pojawić się mężczyzną są silny świąd żołędzi i napletka, krwiomocz oraz bóle podbrzusza. Przyczyną piekących bólów podczas oddawania moczu u mężczyzn zazwyczaj jest zapalenie pęcherza moczowego, cewki... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy