Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrej niewydolności nerek

Ostra niewydolność nerek (ONN) to nagłe pogorszenie się funkcji wydalniczej nerek. Może ono doprowadzić do zatrucia całego ustroju przez magazynowane końcowe produkty metaboliczne. Przyczyny choroby są różnorodne i od nich uzależniony jest jej dalszy przebieg.

Zobacz również opis choroby: Ostra niewydolność nerek

Możemy wśród nich wymienić: ciężką niewydolność krążenia, posocznicę, rozległe oparzenia, ostre zapalenie trzustki, transfuzja nieprawidłowej grupy krwi, wstrząs pokrwotoczny oraz zatrucia (grzybami  i metalami ciężkimi).

Na szczęście w większości wypadków udaje się pacjentów wyleczyć.

Charakterystycznym objawem ostrej niewydolności nerek jest wyraźne zmniejszenie objętości wydalanego moczu, a nawet zupełny jego brak.

Może się jednak zdarzyć, iż skąpomocz (dobowa objętość poniżej 500 ml) lub bezmocz (poniżej 100 ml) nie wystąpi, a wręcz przeciwnie ilość wydalanego moczu pozostanie w normie lub nawet się zwiększy.

Inne objawy choroby uzależnione są przede wszystkim od przyczyny pojawienia się niewydolności nerek i są z nimi związane.

Wymienić możemy tu:

  • biegunkę
  • krwotoki
  • wymioty
  • wstrząs
  • odwodnienie
  • ciężkie zakażenie
  • oparzenia
  • brak apetytu
  • osłabienie, bóle głowy

W przypadku, w którym mamy do czynienia z uszkodzeniem nerek przez glikol etylowy bądź alkohol metylowy pierwotnie zaobserwujemy objawy związane z zatruciem układu pokarmowego lub nerwowego. Pojawić się może także krwiomocz, obrzęki oraz wysokie ciśnienie krwi.

Zablokowanie odpływu moczu z nerek może skutkować bólami okolic lędźwi (tzw. kolka nerkowa), a w wyniku ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek pojawić się mogą bóle stawów i wysypka. W okresie niewykrytego skąpomoczu lub bezmoczu przyjmowanie płynów doprowadza do przewodnienia, a co za tym idzie do wystąpienia obrzęków ciała i duszności (w wyniku obrzęku płuc).

Skąpomocz i bezmocz utrzymuje się około dwóch tygodni. Po tym czasie objętość moczu zwiększa się i w niektórych przypadkach (szczególnie u osób młodych) może przekroczyć nawet 10 litrów w ciągu doby (tzw. faza wielomoczu). Stopniowo opada również stężenie kreatyniny we krwi. W niektórych przypadkach w czasie anurii (bezmoczu) zachodzi konieczność leczenia nerko-zastępczego, czyli dializoterapia.

Zobacz również opis choroby: Ostra niewydolność nerek

Objawy przednerkowej ostrej niewydolności nerek

Przednerkowa ostra niewydolność nerek pojawia się w związku z gwałtownym zahamowaniem filtracji w kłębuszkach nerkowych i zmniejszeniem wytwarzania moczu. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenie pracy serca lub reakcja alergiczna na różnego rodzaju leki.... czytaj więcej

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek to choroba polegająca na zaburzeniu prawidłowej czynności tych narządów. Wiąże się ze zmniejszeniem przesączania kłębuszkowego (GFR) oraz nieodwracalnej utraty nefronów. U każdego chorego objawy są inne, uzależnione od stopnia zaawansowania. Czasem niewydolność przebiega bezobjawowo, rozwijając si?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy