Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek to choroba polegająca na zaburzeniu prawidłowej czynności tych narządów. Wiąże się ze zmniejszeniem przesączania kłębuszkowego (GFR) oraz nieodwracalnej utraty nefronów. U każdego chorego objawy są inne, uzależnione od stopnia zaawansowania. Czasem niewydolność przebiega bezobjawowo, rozwijając się przez wiele lat.

Zobacz również opis choroby: Przewlekła niewydolność nerek

Objawy w początkowym stadium

W początkowym stadium choroby pojawia się potrzeba oddawania dużych ilości moczu, także w nocy. Następnie dochodzi do upośledzenia czynności nerek i występuje skąpomocz lub bezmocz. Te czynniki prowadzą do nieprawidłowego usuwania zanieczyszczeń ? gdy nadmierna ich ilość gromadzi się w organizmie dochodzi do kwasicy. Zbyt duże stężenie sodu i wody powoduje obrzęki twarzy, stóp oraz pogorszenie pracy serca.

Objawy w zaawansowanym stadium

Gdy przewlekła niewydolność nerek określana jest jako drugie, trzecie i czwarte stadium, pojawiają się poważniejsze objawy. Do poprzednich symptomów dochodzi osłabienie, znużenie, szybkie męczenie się i duszności. Skóra jest blada, pojawiają się obrzęki i siniaki. Występuje brak apetytu, metaliczny smak w ustach, ból brzucha, kości i stawów oraz okolic nerek. Chory ma trudności z koncentracją, jest drażliwy, pobudzony, źle sypia, w wyniku czego jest stale zmęczony, co z kolei powoduje ból głowy.

Objawy w bardzo zaawansowanym stadium

Piąte stadium przewlekłej niewydolności nerek jest ostatnim i najgorszym. Występuje całkowity bezmocz, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność. Czasem obserwuje się drętwienie kończyn i tak zwany zespół niespokojnych nóg. Pacjenci skarżą się na świąd skóry calego ciała. Brak apetytu przechodzi w jadłowstręt, chory ma nudności i wymioty oraz krwawienie z przewodu pokarmowego, gwałtownie traci na wadze. Znacznie zwiększa się podatność na zakażenie organizmu, może także dojść do zapalenia osierdzia.

Paulina Padzik

Zobacz również opis choroby: Przewlekła niewydolność nerek

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności