Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy refluksu pęcherzowo-moczowodowego

Refluks pecherzowo-moczowodowy jest niebezpiecznym schorzeniem, które może dotknąć także i Twoje dziecko. Warto zaznajomić się z tym problemem oraz poznać towarzyszący mu zespół objawów.

Zobacz również opis choroby: Refluks pęcherzowo-moczowodowy

Występowanie refluksu

Częstość występowania wrodzonego refluksu pęcherzowo – moczowodowego wynosi ok 2 – 5 na 1000 żywo urodzonych dzieci. Wada ta występuje znacznie częściej u dziewczynek, około 2 – 4 raza.

Kluczowy dla tego schorzenia wydaje się okres od noworodka do przedpokwitania. Wówczas zazwyczaj odnotowuje się naturalny i samoistny proces zmniejszania się oraz zanikania wstecznego odpływu moczu z pęcherza do moczowodów.

Objawy


Odpowiednio szybka diagnoza pozwoli skuteczniej walczyć z refluksem. Taka niemal natychmiastowa reakcja jest bardzo wskazana, stąd nasze zalecenie zapoznania się z objawami choroby. A są one następujące:

 • gorączka
 • ból w okolicy lędźwiowej
 • ból w dole brzucha
 • częstomocz
 • pieczenie
 • nietrzymanie moczu
 • osłabienie
 • apatia
 • słaby wzrost wagi
 • zakażenie układu moczowego
 • poszerzenie miedniczki nerkowej

Zachowanie po leczeniu

Po zakończonym leczniu należy regularnie zgłaszać się na badania kontrolne u urologa. Okresowo zalecane są także badania ultrasonograficzne, czasami także cysteuretografia mikcyjna oraz scyntygrafia nerek. Wszystkie te działania mają na celu wykazać brak nawrotów choroby.

W przypadku Refluksu IV i V stopnia konieczne jest również mierzenie ciśnienia, a w sytuacji występowania niegdyś odpływów obustronnych – sprawdzanie moczu pod kątem obecności śladowych nawet ilości białka oraz kontrola stężenia kreatyniny we krwi, a także wyliczenie filtracji kłębuszkowej (eGFR).


Autor:

Dawid Kącki

Zobacz również opis choroby: Refluks pęcherzowo-moczowodowy

Nowy lek przeciwko zaawansowanemu rakowi nerki

Pacjenci z ciężkim do wyleczenia rakiem nerki, który rozprzestrzenił się na inne części ciała, mają teraz nowy lek do wyboru po tym, jak rządowa agencja ds. leków w Stanach Zjednoczonych zatwierdziła pigułkę, do zażywania dwa razy dziennie, wyprodukowaną przez laboratoria farmaceutyczne Pfizer.... czytaj więcej

Objawy raka nerki

Rak nerki pojawia się stosunkowo rzadko. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Najbardziej zagrożeni są panowie po 45 roku życia i panie między 55 a 74 rokiem życia. W większości przypadków rak przez długi czas rozwija się bezobjawowo.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy