Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy tubulopatii

Wyróżnia się kilka postaci tej choroby, więc objawy tubulopatii będą nieco inne dla każdej z nich. Jest jednak pewien wspólny mianownik, czyli objawy, które obserwuje się w większości tubulopatii. Można tutaj wymienić wielomocz, nadmierne pragnienie, osłabienie napięcia mięśni, wymioty, zaparcia. Często tubulopatie mogą przebiegać bezobjawowo. Objawy tubulopatii mogą różnić się w zależności czy pacjentem jest niemowlę, małe dziecko, czy dorosły człowiek.

Zobacz również opis choroby: Tubulopatie

Objawy glukozurii nerkowej

Inaczej objawy przedstawiają się w postaci pierwotnej, a inaczej w postaci wtórnej. W pierwotnej jedynym objawem jest wydalanie glukozy z moczem przy prawidłowej, a nawet zmniejszonej glikemii. Glukozurię pierwotną najczęściej wykrywa się przypadkowo. Więcej objawów obserwuje się w przypadku glukozurii nerkowej wtórnej, która jest najczęściej następstwem toksycznego uszkodzenia cewek nerkowych lub jednym z objawów zespołu Fanconiego. W tym przypadku mamy również m.in. do czynienia z wielomoczem i polidypsją (nadmierne pragnienie). Więcej na temat objawów zespołu Fanconiego można przeczytać w paragrafie poświęconym temu zaburzeniu.

Objawy nerkowej kwasicy cewkowej

Objawy kwasicy cewkowej bliższej

Objawy zależą od nasilenia choroby. W ciężkiej postaci pacjenci skarżą się na zmniejszenie łaknienia, wymioty, wielomocz, zmniejszenie napięcia mięśni.

Objawy kwasicy cewkowej dalszej

Najczęściej występujące objawy są takie same jak w przypadku  kwasicy cewkowej bliższej: wielomocz, nadmierne pragnienie, wymioty, zmniejszone łaknienie, zmniejszenie napięcia mięśni. Pojawić mogą się również zaparcia, niedobór wzrostu, oraz objawy kamicy nerkowej. U Osób z tym zaburzeniem pojawiają się nawracające infekcje.

Objawy nerkowej kwasicy cewkowej typu 4

Nerkowa kwasica cewkowa typu 4 może przebiegać bez znaczących objawów. Zaburzenie może również przybrać postać ciężkiego przebiegu klinicznego. U niemowląt może powodować ciężkie zaburzenia, prowadzące do utraty sodu, odwodnienia i ciężkiej kwasicy nieoddechowej. U dorosłych najczęściej do nerkowej kwasicy cewkowej typu 4 dochodzi z powodu stosowania leków lub przewlekłych procesów chorobowych dotyczących nerek. Jeżeli nie doszło do ciężkiej hiperkaliemii http://www.ukladu-krazenia.objawy.net/Objawy+hiperkaliemii to zwykle przebieg jest bezobjawowy.

Objawy cystynurii

Choroba objawia się nadmiernym wydalaniem w moczu cystyny (aminokwas). Taka sytuacja prowadzi do kamicy cystynowej. W efekcie w z wiązku z cystynurią pojawiają się objawy kamicy cystynowej. Wymienić tutaj można m.in: krwiomocz, kolka nerkowa, bolesne oddawanie małych ilości moczu, nudności i wymioty, gorączka z dreszczami.

Objawy rodzinnej krzywicy hipofosfatemicznej

Objawy tej tubulopatii związane są z defektem cewkowego wchłaniania fosforanów oraz syntezy witaminy D. W efekcie dochodzi do deformacji kośćca oraz niedoboru wzrostu. Charakterystyczna dla tego rodzaju krzywicy jest szpotawość kolan z łukowatym wygięciem kończyn dolnych. Deformacje mają wpływ na sposób poruszania się. U dziecka choroba może być zauważona np. kiedy zaczyna chodzić. Zaobserwować można wtedy, że jego chód jest niestabilny i kaczkowaty. U dorosłych mogą występować bóle kości oraz patologiczne złamania.

Objawy zespołu Gitelmana

Ta tubulopatia często przebiega bezobjawowo. Objawy zespołu Gitelmana mogą występować w pewnych okresach i przemijać. Do typowych objawów zespołu Gitelmana zalicza się osłabienie mięśni (częsty objaw różnego typu tubulopatii), zaparcia, ból brzucha, zaburzenia rytmu serca oraz napady tężyczki.

U około 30% chorych występuje niski wzrost. U niektórych stwierdza się chondrokalcynozę (schorzenie spowodowane odkładaniem się kryształów dwuwodnego pirofosforanu wapnia w strukturach chrząstek stawowych). Zwykle nie występuje wielomocz, który jest częstym objawem innych tubulopatii.

Objawy Zespołu Barttera

Inaczej wyglądają objawy klasycznego zespołu Barttera, a inaczej postaci noworodkowej. Ta druga postać ujawnia się bezpośrednio po porodzie bardzo znacznym wielomoczem, który może prowadzić do odwodnienia. Ponadto stwierdza się znaczną hiperkalciurię (zwiększone wydalanie wapnia z moczem), która prowadzi do wcześnie rozwijającej się wapnicy nerek. W postaci noworodkowej obserwuje się również nerkową utratę sodu i chloru.

Klasyczna postać zespołu Barttera dotyczyć może ludzi w każdym wieku. Również może dotyczyć niemowląt, u których objawia się znacznym niedoborem wzrostu. U dzieci klasyczny zespół Barttera objawia się słabym łaknieniem, wielomoczem, polidypsją (nadmierne pragnienie), wymiotami, osłabieniem mięśni. W około 30% przypadków możemy mieć do czynienia z upośledzeniem umysłowym. U dorosłych jedynymi objawami bywają polidypsja, osłabienie mięśni i wielomocz. Zdarzają się również przypadki bezobjawowe. Wtedy chorobę wykrywa się dzięki przypadkowemu wykryciu hipokaliemii (niedobór potasu).

Objawy moczówki prostej nerkowej

Objawy w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym: wielomocz, nadmierne pragnienie, skłonność do odwodnienia, wymioty, zaparcia, nawracająca gorączka i drgawki. Zaobserwować można skąpomocz. U starszych dzieci częstym objawem jest nykturia i moczenie nocne. U dorosłych najczęściej można zaobserwować wielomocz i nadmierne pragnienie.

Objawy zespołu Fanconiego

Objawy zespołu Fanconiego związane są z nerkową utratą wodorowęglanów, fosforanów, potasu i wody. Hipofosfatemia (niedobór fosforu) oraz inne zaburzenia upośledzają wzrost dziecka oraz prowadzą do krzywicy lub osteomalacji (krzywica dorosłych - rozmiękczanie kości w wyniku utraty wapnia i fosforu z tkanki kostnej) odporne na dawki witaminy D skuteczne w krzywicy niedoborowej. Wśród objawów wymienia się również wielomocz i polidypsję (nadmierne pragnienie).

U dorosłych pierwszymi objawami zespołu Fanconiego mogą być: ogólne osłabienie, wielomocz, ból i zniekształcenia kości, patologiczne złamania, zmniejszenie napięcia mięśni.

Zobacz również opis choroby: Tubulopatie

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Objawy niedoboru potasu

Jeśli pod wpływem choroby organizm zaczyna mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu potasu we krwi nazywamy hipokaliemią. Sytuacja ta, nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Warto więc znać objawy niedoboru potasu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy