Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy tubulopatii

Wyróżnia się kilka postaci tej choroby, więc objawy tubulopatii będą nieco inne dla każdej z nich. Jest jednak pewien wspólny mianownik, czyli objawy, które obserwuje się w większości tubulopatii. Można tutaj wymienić wielomocz, nadmierne pragnienie, osłabienie napięcia mięśni, wymioty, zaparcia. Często tubulopatie mogą przebiegać bezobjawowo. Objawy tubulopatii mogą różnić się w zależności czy pacjentem jest niemowlę, małe dziecko, czy dorosły człowiek.

Zobacz również opis choroby: Tubulopatie

Objawy glukozurii nerkowej

Inaczej objawy przedstawiają się w postaci pierwotnej, a inaczej w postaci wtórnej. W pierwotnej jedynym objawem jest wydalanie glukozy z moczem przy prawidłowej, a nawet zmniejszonej glikemii. Glukozurię pierwotną najczęściej wykrywa się przypadkowo. Więcej objawów obserwuje się w przypadku glukozurii nerkowej wtórnej, która jest najczęściej następstwem toksycznego uszkodzenia cewek nerkowych lub jednym z objawów zespołu Fanconiego. W tym przypadku mamy również m.in. do czynienia z wielomoczem i polidypsją (nadmierne pragnienie). Więcej na temat objawów zespołu Fanconiego można przeczytać w paragrafie poświęconym temu zaburzeniu.

Objawy nerkowej kwasicy cewkowej

Objawy kwasicy cewkowej bliższej

Objawy zależą od nasilenia choroby. W ciężkiej postaci pacjenci skarżą się na zmniejszenie łaknienia, wymioty, wielomocz, zmniejszenie napięcia mięśni.

Objawy kwasicy cewkowej dalszej

Najczęściej występujące objawy są takie same jak w przypadku  kwasicy cewkowej bliższej: wielomocz, nadmierne pragnienie, wymioty, zmniejszone łaknienie, zmniejszenie napięcia mięśni. Pojawić mogą się również zaparcia, niedobór wzrostu, oraz objawy kamicy nerkowej. U Osób z tym zaburzeniem pojawiają się nawracające infekcje.

Objawy nerkowej kwasicy cewkowej typu 4

Nerkowa kwasica cewkowa typu 4 może przebiegać bez znaczących objawów. Zaburzenie może również przybrać postać ciężkiego przebiegu klinicznego. U niemowląt może powodować ciężkie zaburzenia, prowadzące do utraty sodu, odwodnienia i ciężkiej kwasicy nieoddechowej. U dorosłych najczęściej do nerkowej kwasicy cewkowej typu 4 dochodzi z powodu stosowania leków lub przewlekłych procesów chorobowych dotyczących nerek. Jeżeli nie doszło do ciężkiej hiperkaliemii http://www.ukladu-krazenia.objawy.net/Objawy+hiperkaliemii to zwykle przebieg jest bezobjawowy.

Objawy cystynurii

Choroba objawia się nadmiernym wydalaniem w moczu cystyny (aminokwas). Taka sytuacja prowadzi do kamicy cystynowej. W efekcie w z wiązku z cystynurią pojawiają się objawy kamicy cystynowej. Wymienić tutaj można m.in: krwiomocz, kolka nerkowa, bolesne oddawanie małych ilości moczu, nudności i wymioty, gorączka z dreszczami.

Objawy rodzinnej krzywicy hipofosfatemicznej

Objawy tej tubulopatii związane są z defektem cewkowego wchłaniania fosforanów oraz syntezy witaminy D. W efekcie dochodzi do deformacji kośćca oraz niedoboru wzrostu. Charakterystyczna dla tego rodzaju krzywicy jest szpotawość kolan z łukowatym wygięciem kończyn dolnych. Deformacje mają wpływ na sposób poruszania się. U dziecka choroba może być zauważona np. kiedy zaczyna chodzić. Zaobserwować można wtedy, że jego chód jest niestabilny i kaczkowaty. U dorosłych mogą występować bóle kości oraz patologiczne złamania.

Objawy zespołu Gitelmana

Ta tubulopatia często przebiega bezobjawowo. Objawy zespołu Gitelmana mogą występować w pewnych okresach i przemijać. Do typowych objawów zespołu Gitelmana zalicza się osłabienie mięśni (częsty objaw różnego typu tubulopatii), zaparcia, ból brzucha, zaburzenia rytmu serca oraz napady tężyczki.

U około 30% chorych występuje niski wzrost. U niektórych stwierdza się chondrokalcynozę (schorzenie spowodowane odkładaniem się kryształów dwuwodnego pirofosforanu wapnia w strukturach chrząstek stawowych). Zwykle nie występuje wielomocz, który jest częstym objawem innych tubulopatii.

Objawy Zespołu Barttera

Inaczej wyglądają objawy klasycznego zespołu Barttera, a inaczej postaci noworodkowej. Ta druga postać ujawnia się bezpośrednio po porodzie bardzo znacznym wielomoczem, który może prowadzić do odwodnienia. Ponadto stwierdza się znaczną hiperkalciurię (zwiększone wydalanie wapnia z moczem), która prowadzi do wcześnie rozwijającej się wapnicy nerek. W postaci noworodkowej obserwuje się również nerkową utratę sodu i chloru.

Klasyczna postać zespołu Barttera dotyczyć może ludzi w każdym wieku. Również może dotyczyć niemowląt, u których objawia się znacznym niedoborem wzrostu. U dzieci klasyczny zespół Barttera objawia się słabym łaknieniem, wielomoczem, polidypsją (nadmierne pragnienie), wymiotami, osłabieniem mięśni. W około 30% przypadków możemy mieć do czynienia z upośledzeniem umysłowym. U dorosłych jedynymi objawami bywają polidypsja, osłabienie mięśni i wielomocz. Zdarzają się również przypadki bezobjawowe. Wtedy chorobę wykrywa się dzięki przypadkowemu wykryciu hipokaliemii (niedobór potasu).

Objawy moczówki prostej nerkowej

Objawy w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym: wielomocz, nadmierne pragnienie, skłonność do odwodnienia, wymioty, zaparcia, nawracająca gorączka i drgawki. Zaobserwować można skąpomocz. U starszych dzieci częstym objawem jest nykturia i moczenie nocne. U dorosłych najczęściej można zaobserwować wielomocz i nadmierne pragnienie.

Objawy zespołu Fanconiego

Objawy zespołu Fanconiego związane są z nerkową utratą wodorowęglanów, fosforanów, potasu i wody. Hipofosfatemia (niedobór fosforu) oraz inne zaburzenia upośledzają wzrost dziecka oraz prowadzą do krzywicy lub osteomalacji (krzywica dorosłych - rozmiękczanie kości w wyniku utraty wapnia i fosforu z tkanki kostnej) odporne na dawki witaminy D skuteczne w krzywicy niedoborowej. Wśród objawów wymienia się również wielomocz i polidypsję (nadmierne pragnienie).

U dorosłych pierwszymi objawami zespołu Fanconiego mogą być: ogólne osłabienie, wielomocz, ból i zniekształcenia kości, patologiczne złamania, zmniejszenie napięcia mięśni.

Zobacz również opis choroby: Tubulopatie

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Objawy niedoboru potasu

Jeśli pod wpływem choroby organizm zaczyna mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu potasu we krwi nazywamy hipokaliemią. Sytuacja ta, nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Warto więc znać objawy niedoboru potasu. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy