Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia nerek u dzieci

Nerki to niezwykle istotny narząd w każdym organizmie. Są naturalnymi filtrami krwi, które przywracają równowagę naszego środowiska wewnętrznego. Lubią chorować, dlatego by uniknąć wszelkich groźnych powikłań, musimy jak najszybciej podjąć prawidłowe leczenie objawów.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie nerek u dzieci

Zdarza się tak, że nasze dzieci często chorują na zakażenie górnych dróg oddechowych lub na anginę. W tych przypadkach, rodzice powinni bardzo szczególnie uważać i bacznie obserwować swoje pociechy, ponieważ jak zauważono, te dwa schorzenia mogą poprzedzać ostre kłębuszkowe lub odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Na kłębuszkowe zapalenie nerek chorują zazwyczaj dzieci do 11. roku życia. Nieleczone może doprowadzić do powstania niewydolności tego narządu. Najczęstsze objawy zapalenia to:

 • zmniejszone wydalanie moczu,
 • niepokojący, brunatny kolor moczu (świadczący o obecności w nim krwi),
 • pieczenie i ból przy jego oddawaniu,
 • wysokie ciśnienie,
 • bóle głowy,
 • obrzęk twarz.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek, najczęściej wywoływane przez pałeczki okrężnicy, można spotkać u dzieci, ale także i u dorosłych. Objawia się:

 • dużą ilością bakterii, leukocytów i białka w moczu
 • bólem odczuwanym w dolnej części kręgosłupa
 • bólem brzucha i przy oddawaniu moczu
 • nadciśnieniem tętniczym
 • gorączką, biegunką, wymiotami i zaparciami
 • ogólnym osłabieniem

Za każdym razem naszą uwagę powinny zwrócić nieprawidłowe wyniki badań moczu dziecka, które jasno wskazują, że znajdują się w nim bakterie, białko, wałeczki, czy krew. Zdarza się też tak, że poza skąpomoczem, lub przeciwnie nadmiernym oddawaniem moczu np. w nocy, nie dają żadnych niepokojących sygnałów.

Ważne, by kontakt z nefrologiem i badania zostały przeprowadzone odpowiednio wcześnie. Pozwoli to nie tylko na szybsze zdiagnozowanie choroby i odkrycie jej przyczyny, ale również na podjęcie prawidłowego leczenia, które złagodzi przebieg zapalenia.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Zapalenie nerek u dzieci

Objawy zapalenia spojówek u dzieci

Przyczyny pojawienia się zapalenia spojówek u dzieci są różne, dlatego też od etiologii zapalenia, zależeć będą objawy, które mu towarzyszą. Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek u dzieci wyróżnić można odczynniki alergiczne oraz długotrwałe patrzenie na uruchomiony monitor.... czytaj więcej

Objawy zapalenia nerek

Zapalenie nerek zaliczamy do zróżnicowanej grupy chorób, które wynikają z procesu zapalnego obejmującego struktury nerki. Wyróżniamy kilka typów zapalenia nerek: kłębuszkowe, śródmiąższowe oraz odmiedniczkowe.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy