Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Goodpasturea

Przebieg choroby Goodpasture'a jest najczęściej bardzo gwałtowny i zwykle dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej i ostrej niewydolności nerek. Objawów tej choroby jest mnóstwo, m.in. uczucie zmęczenia, gorączka, biegunka, wymioty i nudności, spadek masy ciała jak i objawy grypopodobne. 

Zobacz również opis choroby: Zespół Goodpasturea

W przypadku zajęcia płuc, ze strony układu oddechowego może wystąpić plucie krwią oraz duszności i kaszel. Jeśli u pacjenta występuje krwioplucie, które jest skutkiem krwawienia z pęcherzyków płucnych, powinien natychmiast udać się do specjalisty. Nie musi być to od razu zespół Goodpasture'a, lecz sugeruje, że coś złego dzieje się z organizmem i niezwłocznie trzeba powiadomić o tym lekarza.

Początkowe etapy zajęcia nerek często mogą być bezobjawowe, tzn. widoczne jedynie w badaniach laboratoryjnych. W przypadku, gdy nagle pojawia się problem z oddawaniem moczu (nie możesz oddać moczu lub oddajesz go bardzo mało – np. parę kropli, a jeszcze kilka-kilkanaście godzin temu nie było takich problemów), a towarzyszą Ci wymienione wyżej objawy niespecyficzne, powinieneś natychmiast zgłosić się do szpitala.

Między pojawieniem się objawów nerkowych i płucnych może minąć bardzo różny czas – od jednego tygodnia do nawet roku. Jeśli zaatakowane zostają nerki, u chorego mogą pojawić się obrzęki obwodowe (np. na nogach) lub nadciśnienie tętnicze, które może objawiać się np. nagłymi bólami i zawrotami głowy.

W przypadku nasilonych objawów ogólnoustrojowych lub niepokojących objawów ze strony konkretnych narządów, pacjent najpierw powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego. W trakcie wizyty należy dokładnie opisać swoje objawy i okoliczności, podczas których pojawiły się.

Jako, że zespół Goodpasture’a jest rzadką przypadłością, w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne, częstsze choroby (np. nadciśnienie). W razie podejrzenia jakiejkolwiek choroby z kręgu zapaleń naczyń (np. choroby Goodpasture’a) lekarz rodzinny powinien skierować pacjenta do specjalisty (np. w przypadku uszkodzenia nerek - nefrologa), który pokieruje dalszym leczeniem.

Autor:

Kinga Setera

Zobacz również opis choroby: Zespół Goodpasturea

Objawy zapalenia nerek u dzieci

Nerki to niezwykle istotny narząd w każdym organizmie. Są naturalnymi filtrami krwi, które przywracają równowagę naszego środowiska wewnętrznego. Lubią chorować, dlatego by uniknąć wszelkich groźnych powikłań, musimy jak najszybciej podjąć prawidłowe leczenie objawów.... czytaj więcej

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek to choroba polegająca na zaburzeniu prawidłowej czynności tych narządów. Wiąże się ze zmniejszeniem przesączania kłębuszkowego (GFR) oraz nieodwracalnej utraty nefronów. U każdego chorego objawy są inne, uzależnione od stopnia zaawansowania. Czasem niewydolność przebiega bezobjawowo, rozwijając si?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy