Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu nadreaktywności pęcherza

Zespół nadreaktywności pęcherza to choroba, która dotyka aż ok. 16% populacji, przy czym niektóre jej objawy pojawiają się 2 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Zobacz również opis choroby: Zespół nadreaktywnego pęcherza

Przy tak rozległym występowaniu choroby warto poznać bliżej jej objawy i podjąć odpowiednie leczenie, póki jest na to czas!

Symptomy tej choroby skupiają się wokół układu moczowego i płciowego, m.in. są to:

  • częstomocz:

objaw charakteryzujący wiele różnych schorzeń, między innymi zakażeń układu moczowego (np. rzęsistkowicy) oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Występuje on również przy nowotworze prostaty.

W ciąży pojawia się jako konsekwencja nacisku rozrośniętej macicy na pęcherz.

Polega na patologicznie częstym oddawaniu moczu, zwykle w małych ilościach.

  • parcie naglące:

nagła, niepohamowana potrzeba oddania moczu. Spowodowana jest nieprawidłowymi skurczami pęcherza, pojawiającymi się w trakcie jego wypełniania.

Czynniki wpływające na wstępowanie parcia naglącego to między innymi stres, silne emocje, zmiana temperatury lub nawet szum wody cieknącej z kranu! Jest to wyjątkowo niemiłe uczucie i uniemożliwia ono prowadzenie normalnego życia.

Parcie naglące to częsty objaw zapalenia przewodu moczowego.

  • nietrzymanie moczu z parcia:

jest to objaw wynikający z parcia naglącego i polega na mimowolnym wycieku moczu. Jest to jeden z najbardziej przykrych i nieprzyjemnych symptomów tej choroby. Kiedy parę czynników wpływających na objawy choroby się połączy, chory może nie zdążyć na czas do łazienki.

To odbija się na jego życiu, zwykle zmienia pracę i środowisko tak, by mógł w miarę normalnie funkcjonować.

Nietrzymanie moczu prawie dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn!

Profilaktyka

Najważniejszą rzeczą jest profilaktyka. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie Kegla, które znacznie pomagają w usunięciu problemu nietrzymania moczu.

Powinno się unikać siadania na zimnych i wilgotnych powierzchniach, ponieważ prowadzi to do zapalenia przewodu moczowego, a to do dalszych powikłań, między innymi do zespołu nadreaktywnego pęcherza.

Warto spytać naszych mam i babć, a one z pewnością potwierdzą, że raz złapana infekcja w ten sposób wciąż będzie się odnawiać.

Symptomów nie należy lekceważyć i jeśli nie da się ich w stosunkowo krótkim czasie uleczyć domowymi sposobami lub się pogłębiają, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Zobacz również opis choroby: Zespół nadreaktywnego pęcherza

Objawy nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest uważane za objaw kliniczny, który towarzyszy różnym schorzeniom. Nietrzymanie moczu jest dość powszechnie występującym schorzeniem. Dotyka około 10% społeczeństwa. Błędnym myśleniem jest przeświadczenie, że nietrzymanie moczu jest nieodłącznym elementem starzenia się.... czytaj więcej

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy