Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Piekące bóle podczas oddawania moczu u mężczyzn

Piekącym bólom podczas oddawania moczu zazwyczaj towarzyszy częstomocz ze skąpomoczem. Dodatkowymi objawami, które mogą się pojawić się mężczyzną są silny świąd żołędzi i napletka, krwiomocz oraz bóle podbrzusza. Przyczyną piekących bólów podczas oddawania moczu u mężczyzn zazwyczaj jest zapalenie pęcherza moczowego, cewki moczowej lub gruczołu krokowego, a także stany zapalne prącia.

Piekące bóle jako objaw zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza może przebiegać bez odczuwalnych objawów. Jedyną oznaką choroby są bakterie wykryte w moczu. Jeżeli zapalenie przebiega z objawami odczuwanymi przez chorego, to najbardziej uciążliwymi są ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Pieczenie dotyczy cewki moczowej. W przypadku pojawienia się tego objawu należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W przebiegu zapalenia pęcherza pacjenci dodatkowo skarżą się na bóle w okolicy nadłonowej (ból pęcherza), nie tylko w trakcie mikcji. Bólom i pieczeniu towarzyszy uczucie częstego parcia na mocz. Zapalenie pęcherza przebiega z gorączką około 38 st. C. Możliwe jest pojawienie się krwiomoczu.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej dzieli się na rzeżączkowe i nierzeżączkowe. W przebiegu zapaleń spowodowanych bakterią dwoinką rzeżączki charakterystyczny jest obfity wyciek ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej. Przy zakażeniach spowodowanych innymi drobnoustrojami, wydzielina z cewki moczowej nie jest obfita. Niektórzy pacjenci skarżą się jedynie na wilgotność przy ujściu cewki. Zapalenie pęcherza u mężczyzn może przebiegać bezobjawowo.

Piekącym bólom podczas oddawania moczu towarzyszyć może świąd w okolicy ujścia cewki, częstomocz oraz ból prącia.

Pieczenie podczas oddawania moczu oraz zaczerwienienie żołędzi i napletka

Kiedy oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie i dodatkowo żołądź i napletek jest zaczerwieniony, wtedy można podejrzewać zapalenie żołędzi. Temu schorzeniu towarzyszy silny świąd. Jeżeli pojawi się białawy nalot na żołędzi, świadczy to o grzybiczym podłoży zakażenia.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko zapalenia żołędzi i napletka jest niewłaściwa higiena intymna ale również infekcje, które nie wynikają z braku higieny - bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się zapalenia żołędzi i napletka są urazy czubka prącia lub napletka oraz stulejka. Zapalenie może być też reakcją uczuleniowa na płyny myjące oraz środki plemnikobójcze zawarte w prezerwatywach. Bardziej narażeni na pojawienie się zapalenia żołędzi i napletka są osoby z cukrzyca oraz reaktywnym zapaleniem stawów. Choroba może też być skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.

Piekące bóle podczas oddawania moczu a problemy z prostatą

Ból i pieczenie podczas oddawania moczu oznaczać mogą ostre zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) lub łagodny rozrost prostaty. W pierwszym przypadku piekące bóle pojawiają się nagle. W drugim przypadku dolegliwości wzmagają się wraz z powiększaniem się prostaty, która zaczyna w coraz większym stopniu uciskać cewkę moczową. Rozrost prostaty może przyczynić się do zastoju moczu. Niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego może powodować zakażenie zalegającego w pęcherzu moczu, co w konsekwencji może manifestować się pieczeniem i bólem podczas mikcji.

Bólowi i pieczeniu podczas oddawania moczu towarzyszą inne dokuczliwe objawy związane z rozrostem gruczołu krokowego. Chorzy skarżą się na częstomocz w dzień i w nocy (zobacz: nykturia), zwężenia strumienia moczu, oddawanie moczu kropelkami i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego powoduje wysoka gorączkę powyżej 39 st. C. Piekącemu bólowi podczas oddawania moczu towarzyszy częstomocz ze skąpomoczem oraz uczucie napięcia w obszarze krocza i odbytu. Dodatkowo pojawić się może ból podbrzusza i pleców, krwiomocz i wydzielina z cewki moczowej.

Rak pęcherza moczowego - główne objawy nowotworu

Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu na raka pęcherza moczowego dowiaduje się 16 osób. Duża część pacjentów przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu ? szczególnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest  krwiomocz, któremu może, ale nie musi towarzy... czytaj więcej

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego wiąże się z obecnością drobnoustrojów w pęcherzu moczowym, co skutkuje wystąpieniem pewnych objawów klinicznych. Choroba najczęściej spotykana jest u kobiet będących aktywnymi seksualnie. Poza tym u niektórych osób możemy zaobserwować pewne czynniki predysponujące do wystąpien... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy