Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Piekące bóle podczas oddawania moczu u mężczyzn

Piekącym bólom podczas oddawania moczu zazwyczaj towarzyszy częstomocz ze skąpomoczem. Dodatkowymi objawami, które mogą się pojawić się mężczyzną są silny świąd żołędzi i napletka, krwiomocz oraz bóle podbrzusza. Przyczyną piekących bólów podczas oddawania moczu u mężczyzn zazwyczaj jest zapalenie pęcherza moczowego, cewki moczowej lub gruczołu krokowego, a także stany zapalne prącia.

Piekące bóle jako objaw zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza może przebiegać bez odczuwalnych objawów. Jedyną oznaką choroby są bakterie wykryte w moczu. Jeżeli zapalenie przebiega z objawami odczuwanymi przez chorego, to najbardziej uciążliwymi są ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Pieczenie dotyczy cewki moczowej. W przypadku pojawienia się tego objawu należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W przebiegu zapalenia pęcherza pacjenci dodatkowo skarżą się na bóle w okolicy nadłonowej (ból pęcherza), nie tylko w trakcie mikcji. Bólom i pieczeniu towarzyszy uczucie częstego parcia na mocz. Zapalenie pęcherza przebiega z gorączką około 38 st. C. Możliwe jest pojawienie się krwiomoczu.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej dzieli się na rzeżączkowe i nierzeżączkowe. W przebiegu zapaleń spowodowanych bakterią dwoinką rzeżączki charakterystyczny jest obfity wyciek ropnej lub śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej. Przy zakażeniach spowodowanych innymi drobnoustrojami, wydzielina z cewki moczowej nie jest obfita. Niektórzy pacjenci skarżą się jedynie na wilgotność przy ujściu cewki. Zapalenie pęcherza u mężczyzn może przebiegać bezobjawowo.

Piekącym bólom podczas oddawania moczu towarzyszyć może świąd w okolicy ujścia cewki, częstomocz oraz ból prącia.

Pieczenie podczas oddawania moczu oraz zaczerwienienie żołędzi i napletka

Kiedy oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie i dodatkowo żołądź i napletek jest zaczerwieniony, wtedy można podejrzewać zapalenie żołędzi. Temu schorzeniu towarzyszy silny świąd. Jeżeli pojawi się białawy nalot na żołędzi, świadczy to o grzybiczym podłoży zakażenia.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko zapalenia żołędzi i napletka jest niewłaściwa higiena intymna ale również infekcje, które nie wynikają z braku higieny - bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się zapalenia żołędzi i napletka są urazy czubka prącia lub napletka oraz stulejka. Zapalenie może być też reakcją uczuleniowa na płyny myjące oraz środki plemnikobójcze zawarte w prezerwatywach. Bardziej narażeni na pojawienie się zapalenia żołędzi i napletka są osoby z cukrzyca oraz reaktywnym zapaleniem stawów. Choroba może też być skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.

Piekące bóle podczas oddawania moczu a problemy z prostatą

Ból i pieczenie podczas oddawania moczu oznaczać mogą ostre zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) lub łagodny rozrost prostaty. W pierwszym przypadku piekące bóle pojawiają się nagle. W drugim przypadku dolegliwości wzmagają się wraz z powiększaniem się prostaty, która zaczyna w coraz większym stopniu uciskać cewkę moczową. Rozrost prostaty może przyczynić się do zastoju moczu. Niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego może powodować zakażenie zalegającego w pęcherzu moczu, co w konsekwencji może manifestować się pieczeniem i bólem podczas mikcji.

Bólowi i pieczeniu podczas oddawania moczu towarzyszą inne dokuczliwe objawy związane z rozrostem gruczołu krokowego. Chorzy skarżą się na częstomocz w dzień i w nocy (zobacz: nykturia), zwężenia strumienia moczu, oddawanie moczu kropelkami i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego powoduje wysoka gorączkę powyżej 39 st. C. Piekącemu bólowi podczas oddawania moczu towarzyszy częstomocz ze skąpomoczem oraz uczucie napięcia w obszarze krocza i odbytu. Dodatkowo pojawić się może ból podbrzusza i pleców, krwiomocz i wydzielina z cewki moczowej.

Rak pęcherza moczowego - główne objawy nowotworu

Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu na raka pęcherza moczowego dowiaduje się 16 osób. Duża część pacjentów przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu ? szczególnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest  krwiomocz, któremu może, ale nie musi towarzy... czytaj więcej

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego wiąże się z obecnością drobnoustrojów w pęcherzu moczowym, co skutkuje wystąpieniem pewnych objawów klinicznych. Choroba najczęściej spotykana jest u kobiet będących aktywnymi seksualnie. Poza tym u niektórych osób możemy zaobserwować pewne czynniki predysponujące do wystąpien... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności